Artykuł o nietolerancjach pokarmowych

Niestety (albo stety), ze względu na wykrytą u mnie celiakię (o której już pisałam), będę Was czasem męczyć wpisami na ten temat. Dodam tylko, że waga przestała już spadać i utrzymuje się na poziomie ok. 63,5 kg. Jem cały czas podobnie, aczkolwiek co jakiś czas zauważam złą reakcję na jakiś produkt, dlatego prowadzę dokładny dzienniczek, aby na tej podstawie wyłapać, co jeszcze mi szkodzi. W ramach przypomnienia, jestem na diecie bezglutenowej i bezmlecznej. Na bg – do końca życia, a bez mleka – mam nadzieję, że to tylko reakcja wynikająca ze zniszczonych kosmków jelitowych i że z czasem, po ich regeneracji, nie będę musiała przynajmniej zwracać uwagi na drobny dodatek mleka w produktach takich jak wędlina, pieczywo czy różnego rodzaju przekąski.

Po tym nieco przydługim wstępie chcę Was zainteresować artykułem omawiającym temat nietolerancji pokarmowych, którego fragment cytuję:

Zarówno „wirusówki” (np. grypa żołądkowa), jak i nietolerancje pokarmowe, mogą przyczynić się do wystąpienia zaburzeń wchłaniania. Idealnym przykładem jest tu celiakia, czyli całkowita nietolerancja nawet śladowych ilości glutenu – mieszaniny białek (gluteniny i gliadyny) występujących w ziarnach niektórych zbóż. U części osób chorych występuje celiakia w typie 3a-3c w skali Marsha, które charakteryzuje m.in. zanik kosmków jelitowych odpowiedzialnych właśnie za poprawne wchłanianie składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że osoby z tym typem celiakii często muszą przynajmniej tymczasowo odstawić laktozę, ponieważ enzym trawiący ją (czyli laktaza) znajduje się na samym szczycie mikrokosmków.

Z drugiej strony może wystąpić nieszczelność jelita, co powoduje, że do krwiobiegu dostają się niepożądane substancje w postaci niestrawionych resztek pokarmów traktowanych oczywiście jako toksyny.”

Więcej w artykule: „Jak nie przeoczyć objawów nietolerancji pokarmowej” w serwisie http://zdrowyjakryba.pl

Reklamy